XML Copy Editor - en to fr translation catalogue (316 entries)

en: 
    XML Copy Editor is free software released under the GNU
    General Public License.
    
    Many thanks are due to
fr: 
    XML Copy Editor est un logiciel libre publié sous la licence GNU
    "General Public License.
    
    Nombreux remerciements à

en: %g %s saved
fr: %g %s enregistré

en: %i replacement made | %i replacements made
fr[0]: %i remplacement effectué
fr[1]: %i remplacements effectués

en: %s contains %i word | %s contains %i words
fr[0]: %s contient %i mot
fr[1]: %s contient %i mots

en: %s is %s
fr: %s est %s

en: %s is already open
fr: %s est déjà ouvert

en: &About XML Copy Editor
fr: À propos de XML Copy Editor

en: &Always insert closing tag
fr: Insertion des balises de fermeture

en: &Associate
fr: &Associer

en: &Blue background, white text
fr: Fond &bleu, texte blanc

en: &Browser	Ctrl+B
fr: Navigateur	Ctrl+B

en: &Check Well-formedness	F2
fr: Vérifier &justesse de forme	F2

en: &Close	Ctrl+F4
fr: Fermer	Ctrl+F4

en: &Color Scheme
fr: S&chéma de couleurs

en: &Command	Ctrl+Alt+C
fr: &Commande	Ctrl+Alt+C

en: &Cut	Ctrl+X
fr: &Couper	Ctrl+X

en: &Default
fr: Par défaut

en: &Edit
fr: &Édition

en: &Element...	Ctrl+I
fr: Élém&ent ...	Ctrl+I

en: &Entity...	Ctrl+E
fr: &Entité ...	Ctrl+E

en: &Evaluate XPath...	F9
fr: &Évaluer XPath ...	F9

en: &File
fr: &Fichier

en: &Find what:
fr: Re&chercher :

en: &Find...	Ctrl+F
fr: &Trouver ...	Ctrl+F

en: &Fold Tags	Ctrl+Shift+F
fr: &Plier les balises	Ctrl+Shift+F

en: &Folding
fr: Pliage du texte

en: &Global Replace...	Ctrl+Shift+R
fr: Remplacement &global ...	Ctrl+Shift+R

en: &Help
fr: Aide

en: &Hide Attributes Only	Ctrl+Shift+A
fr: &Cacher les attributs seulement	Ctrl+Shift+A

en: &Highlight current line
fr: Surlignement de la ligne en cours

en: &Home Page
fr: Page d'accueil

en: &Indentation guides
fr: Guides d'&indentation

en: &Insert
fr: &Insertion

en: &Light
fr: &Léger

en: &Line numbers
fr: Numéros de &ligne

en: &Lock Tags	Ctrl+L
fr: Verrouiller les balises	Ctrl+L

en: &Match case
fr: Respecter la casse

en: &New...	Ctrl+N
fr: &Nouveau ...	Ctrl+N

en: &Next Document	Ctrl+PgDn
fr: Document suivant	Ctrl+PgDn

en: &None
fr: &Aucun

en: &One application instance only
fr: Instance unique de l'applicati&on

en: &Open...	Ctrl+O
fr: &Ouvrir ...	Ctrl+O

en: &Paste	Ctrl+V
fr: &Coller	Ctrl+V

en: &Pretty-print	F11
fr: Formater la source	F11

en: &Previous Document	Ctrl+PgUp
fr: Document précédent	Ctrl+PgUp

en: &Printable report
fr: Ra&pport imprimable

en: &Public DTD...
fr: DTD &Publique ...

en: &Redo	Ctrl+Y
fr: Rétablir	Ctrl+Y

en: &Remember open tabs on close
fr: Mémorisation des onglets ouverts

en: &Replace
fr: &Remplacer

en: &Replace...	Ctrl+R
fr: &Remplacer ...	Ctrl+R

en: &Revert
fr: &Rétablir

en: &Save	Ctrl+S
fr: Enregi&strer	Ctrl+S

en: &Save UTF-8 byte order mark
fr: &Enregistrement de la marque d'encodage UTF-8

en: &Show Tags and Attributes	Ctrl+T
fr: Afficher les balises et les attributs	Ctrl+T

en: &Sibling...	Ctrl+Shift+I
fr: &Frère ...	Ctrl+Shift+I

en: &System DTD...
fr: DTD &Système ...

en: &Tag completion
fr: Complé&tion des balises

en: &Text Size
fr: &Taille du texte

en: &Tools
fr: Ou&tils

en: &Twin	Ctrl+Enter
fr: &Jumeau	Ctrl+Enter

en: &Undo	Ctrl+Z
fr: Annuler	Ctrl+Z

en: &Unfold Tags	Ctrl+Shift+U
fr: Déplier les balises	Ctrl+Shift+U

en: &Validate
fr: &Valider

en: &Validate as you type
fr: Validation à la saisie

en: &View
fr: &Vue

en: &White space visible
fr: &Espace visible

en: &Word Count
fr: Compter les mots

en: &Wrap Words	Ctrl+W
fr: Renvoi à la ligne	Ctrl+W

en: &XML Copy Editor Help	F1
fr: Aide de &XML Copy Editor	F1

en: &XML Schema...
fr: Schema &XML ...

en: &XSL Transform...	F8
fr: Transformation &XSL ...	F8

en: '%s' is not a valid line number
fr: '%s' n'est pas un numéro de ligne valide

en: (No filter)
fr: (Aucun filtre)

en: (No filters found)
fr: (Aucun filtre trouvé)

en: (No rule sets found)
fr: (Aucun ensemble de règles trouvé)

en: (lossless conversion requires version 2003 or later)
fr: (la conversion sans perte nécessite la version 2003 ou ultérieure)

en: (unknown error)
fr: (erreur inconnue)

en: .
    
    Select "Abort" to exit, "Retry" to close this window and "Ignore" to continue.
fr: .
    
    Sélectionner "Interrompre" pour quitter, "Réessayer" pour fermer cette fenêtre et "Ignorer" pour continuer.

en: A more recent version of Microsoft Word is required
fr: Une version plus récente de Microsoft Word est nécessaire

en: About
fr: À propos

en: All files (*.*)|*.*|XML (*.xml)|*.xml|XHTML (*.html)|*.html|DTD (*.dtd)|*.dtd|XML Schema (*.xsd)|*.xsd|RELAX NG grammar (*.rng)|*.rng|XSL (*.xsl)|*.xsl
fr: Tous les fichiers (*.*)|*.*|XML (*.xml)|*.xml|XHTML (*.html)|*.html|DTD (*.dtd)|*.dtd|XML Schema (*.xsd)|*.xsd|Grammaire RELAX NG (*.rng)|*.rng|XSL (*.xsl)|*.xsl

en: Application directory
fr: Répertoire de l'application

en: Associate %s
fr: Associer %s

en: Attributes hidden
fr: Attributs cachés

en: Blue background, white text
fr: Fond bleu, texte blanc

en: Browse
fr: Parcourir

en: Browser
fr: Navigateur

en: C&lose All
fr: Fermer tous

en: C&lose Message Pane	Alt+C
fr: Fermer le panneau de message	Alt+C

en: C&opy	Ctrl+C
fr: C&opier	Ctrl+C

en: Cannot access application directory
fr: Impossible d'accéder au répertoire de l'application

en: Cannot associate %s: %s
fr: Impossible d'associer %s: %s

en: Cannot compile regular expression '
fr: Impossible de compiler l'expression régulière '

en: Cannot count words: %s
fr: Impossible de compter les mots : %s

en: Cannot evaluate XPath
fr: Impossible d'évaluer XPath

en: Cannot find '%s'
fr: Impossible de trouver '%s'

en: Cannot open %s
fr: impossible d'ouvrir %s

en: Cannot open %s: conversion from encoding %s failed
fr: Impossible d'ouvrir %s: échec de l'encodage %s

en: Cannot open %s: unknown encoding %s
fr: Impossible d'ouvrir %s : encodage %s inconnu

en: Cannot open clipboard
fr: Impossible d'ouvrir le presse-papier

en: Cannot open imported file
fr: Impossible d'ouvrir le fichier importé

en: Cannot open stylesheet %s
fr: Impossible d'ouvrir la feuille de style %s

en: Cannot paste as new document: no text on clipboard
fr: Impossible de coller dans nouveau document : pas de texte dans le presse-papier

en: Cannot pretty-print:
fr: Impossible de formater la source :

en: Cannot replace:
fr: Impossible de remplacer :

en: Cannot save %s
fr: Impossible d'enregistrer %s

en: Cannot save document in %s: %s (saved in default encoding UTF-8)
fr: Impossible d'enregistrer le document dans %s : %s  (enregistré avec encodage UTF-8 par défaut)

en: Cannot save temporary file
fr: Impossible d'enregistrer le fichier temporaire

en: Cannot set encoding (cannot parse temporary file)
fr: Impossible d'établir l'encodage (impossible d'analyser le fichier temporaire)

en: Cannot set encoding:
fr: Impossible d'établir l'encodage :

en: Cannot start Microsoft Word
fr: Impossible de démarrer Microsoft Word

en: Cannot transform:
fr: Impossible de transformer :

en: Change
fr: Changer

en: Change all
fr: Changer tout

en: Change once
fr: Changer une fois

en: Check Well-formedness
fr: Vérifier justesse de forme

en: Choose a document type:
fr: Choisir un type de document :

en: Choose a file:
fr: Choisir un fichier :

en: Choose a public identifier:
fr: Choisissez un identifiant public :

en: Choose an encoding:
fr: Choisissez un encodage :

en: Close
fr: Fermer

en: Close All
fr: Fermer tous

en: Close Message Pane
fr: Fermer le panneau de Message

en: Close all
fr: Fermer tous

en: Closes the dialog box without saving any changes you have made
fr: Ferme la boîte de dialogue sans enregistrer aucune modification

en: Closes this dialog without making any changes
fr: Ferme cette boîte de dialogue sans effectuer de modification

en: Command
fr: Commande

en: Command line processing incomplete: no file specified
fr: Opération de ligne de commande incomplète : aucun fichier spécifié

en: Context
fr: Contexte

en: Copy
fr: Copier

en: Creating document view...
fr: Préparation de l'aperçu ...

en: Current Element
fr: Élément en cours

en: Cut
fr: Couper

en: Decrease
fr: Diminuer

en: Decrease	Ctrl+D
fr: Diminuer	Ctrl+D

en: Default
fr: Par défaut

en: Delete entity reference?
fr: Supprimer la référence à entité ?

en: Delete tag?
fr: Supprimer la balise ?

en: Do you want to save the changes to
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications dans

en: Document has been modified: save or discard changes
fr: Le document a été modifié : enregistrer ou ignorer les modifications

en: Document%i
fr: Document %i

en: E&ncoding...
fr: En&codage ...

en: E&xit
fr: &Quitter

en: E&xpand internal entities on open
fr: Entités internes déployées à l'ouverture

en: Edited document empty
fr: Le document modifié est vide

en: Editor
fr: Éditeur

en: Element...
fr: Élément ...

en: Encoding
fr: Encodage

en: Encoding should be one of
fr: L'encodage devrait être l'un des suivants :

en: Encoding...
fr: Encodage ...

en: Enter XPath:
fr: Saisir XPath :

en: Enter line number:
fr: Saisir le numéro de ligne :

en: Enter new suggestion:
fr: Saisir nouvelle suggestion :

en: Entity...
fr: Entité ...

en: Error
fr: Erreur

en: Evaluate XPath
fr: Évaluer XPath

en: Evaluate XPath...
fr: Évaluer XPath ...

en: Exit
fr: Quitter

en: Export Microsoft Word Document
fr: Exporter dans un document Microsoft Word

en: Export in progress...
fr: Exportation en cours ...

en: Extends the scope to all open documents
fr: Étend la recherche à tous les documents ouverts

en: F&ind Again	F3
fr: Trouver suivant

en: File has been modified by another application.
    Do you want to proceed?
fr: Le fichier a été modifié par une autre application.
    Voulez-vous continuer ?

en: Find
fr: Trouver

en: Find &Next
fr: Trouver Suiva&nt

en: Find Again
fr: Trouver suivant

en: Find and Replace
fr: Trouver et remplacer

en: Find...
fr: Trouver ...

en: Find:
fr: Trouver :

en: Finds all instances of the text specified in Find what and replaces them with the text in Replace with
fr: Trouve toutes les instances du texte spécifié dans Trouver et les remplace par le texte spécifié dans Remplacer par

en: Finds only text with lowercase and uppercase letters as specified in Find what
fr: Trouve seulement le texte avec minuscules et majuscules tel que spécifié dans Trouver

en: Fold Tags
fr: Plier les balises

en: Font
fr: Police

en: G&o To...	Ctrl+G
fr: Aller vers ...	Ctrl+G

en: General
fr: Général

en: Global Find and Replace
fr: Recherche et remplacement global

en: Global Replace...
fr: Remplacement global ...

en: Go To
fr: Aller vers

en: Go To...
fr: Aller vers ...

en: H&ide Tags and Attributes	Ctrl+Shift+T
fr: &Cacher les balises et les attributs	Ctrl+Shift+T

en: Help
fr: Aide

en: Hi&ghlight syntax
fr: Surli&gnement de la syntaxe

en: Hide Attributes Only
fr: Cacher les attributs seulement

en: Hide Tags and Attributes
fr: Cacher les balises et les attributs

en: Home Page
fr: Page d'accueil

en: I&gnore
fr: Ignorer

en: I&gnore all
fr: I&gnorer tout

en: I&mport Microsoft Word Document...
fr: I&mporter un document Microsoft Word ...

en: I&nsert
fr: &Insérer

en: I&ntelligent backspace/delete
fr: Backspace/suppr i&ntelligents

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Ignore all
fr: Ignorer tout

en: Ignore once
fr: Ignorer une fois

en: Import Microsoft Word Document
fr: Importer Document Microsoft Word

en: Import in progress...
fr: Importation en cours ...

en: Increase
fr: Augmenter

en: Increase	Ctrl+U
fr: Augmenter	Ctrl+U

en: Insert Element
fr: Insérer élément

en: Insert Entity
fr: Insérer entité

en: Insert Sibling
fr: Insérer frère

en: Interprets the text specified in Find what as a regular expression
fr: Interprète le texte spécifié dans Trouver comme une expression régulière

en: L&ock hidden tags
fr: Verrouillage des balises cachées

en: Language (restart required)
fr: Langue (redémarrage nécessaire)

en: Light
fr: &Léger

en: Lock Tags
fr: Verrouiller les balises

en: MB
fr: Mo

en: Microsoft Word cannot save %s
fr: Microsoft Word ne peut pas enregistrer %s

en: Microsoft Word cannot save this document as WordprocessingML
fr: Microsoft Word ne peut pas enregistrer ce document en WordprocessingML

en: Modified
fr: Modifié

en: New
fr: Nouveau

en: New &document
fr: Nouveau document

en: New Document
fr: Nouveau document

en: New Suggestion
fr: Nouvelle suggestion

en: New suggestion...
fr: Nouvelle suggestion ...

en: New...
fr: Nouveau ...

en: Next Document
fr: Document suivant

en: No filter
fr: Aucun filtre

en: No items selected
fr: Aucun item sélectionné

en: No matching nodes found
fr: Aucun nœud correspondant n'a été trouvé

en: No.
fr: N°.

en: None
fr: Aucun

en: O&pen Large Document...	Ctrl+Shift+O
fr: Ouvrir un document long ...	Ctrl+Shift+O

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open Large Document
fr: Ouvrir document long

en: Open Large Document...
fr: Ouvrir un document long ...

en: Open...
fr: Ouvrir ...

en: Opening imported file...
fr: Ouverture du fichier importé ...

en: Opens a standard file dialog
fr: Ouvre une boîte de dialogue fichier standard

en: Out of memory
fr: Dépassement de mémoire

en: Output document empty
fr: Document vide

en: Output options
fr: Options de sortie

en: P&aste As New Document
fr: Coller dans nouveau document

en: Pa&ge Setup...
fr: Mise en pa&ge ...

en: Page Setup...
fr: Mise en page ...

en: Parse in progress...
fr: Analyse en cours ...

en: Paste
fr: Coller

en: Paste As New Document
fr: Coller dans nouveau document

en: Pr&intable summary
fr: Résumé &imprimable

en: Preparing Print Preview...
fr: Préparation de l'aperçu avant impression ...

en: Preparing to print...
fr: Préparation de l'impression ...

en: Pretty-print
fr: Formater la source

en: Pretty-print unsuccessful: output document empty
fr: Échec du formatage de la source : document vide

en: Pretty-printing in progress...
fr: Formatage de la source en cours ...

en: Previous Document
fr: Document précédent

en: Print
fr: Imprimer

en: Print Preview...
fr: Aperçu avant impression ...

en: Print...
fr: Imprimer ...

en: Provides a space for you to type additional information
fr: Fournit un espace pour la saisie d'informations supplémentaires

en: Provides a space for you to type the path of the file
fr: Fournit un espace pour la saisie du chemin d'accès au fichier

en: Provides a space for you to type the text you want to find
fr: Fournit un espace pour la saisie du texte à rechercher

en: Provides a space for you to type the text you want to replace the text you typed in Find what
fr: Fournit un espace pour la saisie du texte en remplacement du texte saisi dans Rechercher

en: Public DTD
fr: DTD Publique

en: Public DTD...
fr: DTD Publique ...

en: R&eplace in all open documents
fr: R&emplacer dans tous les documents ouverts

en: RELAX NG grammar
fr: Grammaire RELAX NG

en: RELAX NG validation in progress...
fr: Validation RELAX NG en cours ...

en: Re&member layout on close
fr: Mémorisation du mode affichage

en: Re&tain undo history on save
fr: Mémorisation des ac&tions après enregistrement

en: Redo
fr: Rétablir

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace &All
fr: Remplacer tout

en: Replace with:
fr: Remplacer par :

en: Replace with:
fr: Remplacer par :

en: Replace...
fr: Remplacer ...

en: Revert
fr: Rétablir

en: Rule
fr: Règle

en: S&ave As...	F12
fr: Enregistrer sous ...

en: S&how Current Element Pane
fr: Affic&her le panneau d'élément en cours

en: S&how full path on frame
fr: C&hemin complet dans la barre de titre

en: S&ymbol...
fr: S&ymbole ...

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Save As...
fr: Enregistrer sous ...

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select RELAX NG grammar
fr: Sélectionner grammaire RELAX NG

en: Select stylesheet
fr: Sélectionner la feuille de style

en: Selects the file specified
fr: Sélectionne le fichier spécifié

en: Sh&ow Toolbar
fr: Afficher la barre d'&outils

en: Show Tags and Attributes
fr: Afficher les balises et les attributs

en: Show Toolbar
fr: Afficher la barre d'outils

en: Sibling...
fr: Frère ...

en: Stopped
fr: Stoppé

en: Symbol...
fr: Symbole ...

en: System DTD
fr: DTD Système

en: System DTD...
fr: DTD Système ...

en: Tags Locked
fr: Balises verrouillées

en: Tags hidden
fr: Balises cachées

en: Tags locked
fr: Balises verrouillées

en: The following error has occurred:
fr: L'erreur suivante est apparue :

en: The operating system has turned down a request for additional memory
fr: Le système a bloqué une requête de mémoire additionnelle

en: This functionality requires Microsoft Windows
fr: Cette fonction nécessite Microsoft Windows

en: Toggle Fold
fr: &Plier les balises	Ctrl+Shift+F

en: Twin
fr: Jumeau

en: Undo
fr: Annuler

en: Va&riable highlight in tag free view
fr: Surlignement va&riable en mode sans balises

en: Validation in progress...
fr: Validation en cours ...

en: Warning
fr: Avertissement

en: Word Count
fr: Compter les mots

en: XML Copy Editor has encountered an error and needs to close.
fr: XML Copy Editor a rencontré une erreur et doit être fermé.

en: XML Copy Editor has encountered the following error and needs to close:
fr: XML Copy Editor a rencontré l'erreur suivante et doit être fermé :

en: XML Schema...
fr: Schéma XML ...

en: XML document (*.xml)
fr: Document XML (*.xml)

en: XS&LT stylesheet...
fr: Feuille de style XS&LT ...

en: XSL Transform...
fr: Transformation XSL ...

en: XSL transformation in progress...
fr: Transformation XSL en cours ...

en: XSLT stylesheet
fr: Feuille de style XSLT

en: XSLT stylesheet...
fr: Feuille de style XSLT ...

en: byte | bytes
fr[0]: octet
fr[1]: octets

en: kB
fr: ko

en: valid
fr: valide

en: well-formed
fr: bien formé

en: {fullpath}
fr: {chemincomplet}

en: {name}
fr: {nom}

en: {path}
fr: {chemin}

en: |All files (*.*)|*.*
fr: |Tous les fichiers (*.*)|*.*
